Ekonomi

Deutsche Bank: TL cinsinden tahviller 2024’ün en cazip yatırımı olacak

Deutsche Bank analistlerine göre lira cinsinden tahviller 2024 yılının en iyi yatırımı olabilir.

Christian Wietoska liderliğindeki analistler, “Yapısal olarak yükseliş eğilimine dönmek için hâlâ birkaç ayımız var. TL tahvillerde 200-400 baz puan fiyat aralığı olacak. Bundan sonra bu tahviller değer kazanacak” dedi. yapısal perspektif.”

Deutsche Bank, para politikasına müdahale gibi nedenlerle son yıllarda milyarlarca TL’lik çıkışın yaşandığı varlık sınıfında getiri bekleyen diğer kuruluşlar arasına katıldı. Geçtiğimiz ay JPMorgan stratejistleri, 10 yıllık lira cinsinden tahvillerin getirisinin adil fiyatını yüzde 35,7 civarında gördüklerini ve bu seviyeye ulaşılıncaya kadar “beklemeye devam edeceklerini” açıklamışlardı.

Geçtiğimiz ay Merkez Bankası 5’inci toplantısında faiz oranını artırıp siyasi faiz oranını yüzde 35’e çıkarırken, bankaların devlet tahvili alma zorunluluğu da kaldırıldı.

Deutsche analistleri, enflasyonist baskıların, yüksek hacimli tahvil ihraçlarının ve en az 500 baz puanlık faiz artışının yıl sonuna kadar tahvillerde daha fazla değer kaybına yol açacağını belirtti.

Analistler ayrıca “Yüksek enflasyon, TL’de nominal değer kaybının kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor ancak bu değer kaybının önümüzdeki yıl ve sonrasında daha kademeli olmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu