Haber

IRAP İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Edirne’de Gerçekleştirildi

Edirne İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’na Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık başkanlık etti.

Valilikte düzenlenen toplantıda Edirne’de yaşanabilecek afetlere ilişkin IRAP hazırlıkları ele alındı.

Bu kapsamda 2021 ve 2025 yıllarını kapsayan plan kapsamında oluşabilecek riskler ve bu riskleri azaltmak ve ortadan kaldırmak için kurumların yapması gereken faaliyetler değerlendirildi.

Vali Kırbıyık, afet öncesi yapılacak çalışmaların önemine değinerek, bu konuda öncelikle risklerin ve eksikliklerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Afetlerle ilgili bariz süreçlerin olduğuna değinen Vali Kırbıyık, “Bunlardan biri de afet öncesi yapılacak iş ve süreçler ki bu işin en kıymetli kısmı. Yapılması gereken eylem, davranış, iş ve süreçler var. Afet anında da yapılıyor. Tahliye konusunda da afet sonrası iyileştirmeler ve süreçler var. Biz ülke olarak afet anında ve sonrasında afeti bariz bir noktaya getirdik. AFAD Başkanlığı bu noktada çok önemli bir kurumsallaşma sağlamıştır. Son dönemde ülkede yaşanan afetlerin ardından yaraların sarılması kısmında çok hızlı ilerliyoruz” dedi.

Geçen yıl onaylanan planda risklerin ve yapılacak önerilerin belirlendiğini belirten Vali Kırbıyık, önerilerin yerine getirilmesi noktasında çok iyi bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Vali Kırbıyık, “Bugün de gördüğümüz bazı eksiklikler var” diyerek, şunları ekledi:

“Herkes tekrar kontrol etsin. Bazen bu yöntem işe yarıyor. Kendimizi kontrol ediyoruz. Aslında hem muayene hem de kontrolün en değerli mantığı bu. Muayene ve muayene öncesi yapılacak otokontrol, muayenenin kendisi kadar değerli. buradan ayrıldıktan sonra kurumlara döndüğünde bir arkadaşına talimat vermesini istiyorum.Bu konudaki çalışmalarda neler yapıyorsunuz, bu çalışmaları nasıl daha yeterli hale getirebiliriz?Nereleri eksiyoruz,nereleri daha çok yapıyoruz? Bu otokontrolü sağlarsak değerli bir mola vermiş oluruz. Kurumlar arası uyum çok önemli. “Bu konudaki eksikliklerimizi koordine edip tamamlamalıyız. Bu sisteme eksiksiz bilgi girişi yapmalıyız. Afet sonrası herkesin yeri vardır.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu