Ekonomi

Bakan Dönmez müjdeyi verdi: Doğu Karadeniz’de petrol bulma ihtimali var.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Haberler Global canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Petrol keşifleriyle ilgili konuşan Bakan Dönmez, bundan sonraki etabın Doğu Karadeniz Bölgesi olacağını ve burada petrol bulunabileceğini ifade etti.

“EN BÜYÜK REKABETÇİ YENİLENİYOR”

Bakan Dönmez, “Bu seçimin her zaman kazananı Cumhur İttifakı olmuştur. En büyük rakibimiz gönül rahatlığıdır. Biz sandığa sahip çıkarsak seçimi sorunsuz kazanırız. Seçimde yine olumlu bir hava var. destek verme şartları.

“DESTEKİN TOPLAM BEDELİ 40 MİLYAR LİRA”

24 Nisan itibariyle sistemde bazı yazılımsal değişikliklere ihtiyaç duyduğumuz için bir hafta okumadık. Mayıs başı itibariyle faturalar çıktı. Türkiye’deki abonelerin ilk faturaları bu ay sonuna kadar gönderilecek. Bundan her vatandaş faydalanacaktır. 1 yıllık bu desteğin toplam tutarı 40 milyar lira olacak.

“DOĞU KARADENİZ’DE PETROL BULMAK İSTEYİMİZ VAR”

Karadeniz’de çalışmalar devam ediyor ve edecek. Yeni alanlarda da arama sondajlarımızı yapacağız. Zonguldak açıklarında çalışıyoruz. Ordu açıklarında sismik çalışmalarımızı tamamladık. Bir sonraki etapta Doğu Karadeniz Bölgesine gideceğiz. Orada petrol bulabiliriz. Trabzon-Rize açıklarında bir sondajımız daha olacak. Batıdan Doğuya potansiyel görülen her yere girilecek.

“GABAR’DAKİ ÇALIŞMALARIMIZA 4 YIL ÖNCE BAŞLADIK”

4 yıl önce Gabar’da çalışmalarımıza başladık. Dünyanın en kaliteli petrolü Gabar’da üretildi. Neden son yıllar? Bu oy Yatırımınızla alakası yok. Son 5-6 yıldır bu bölgedeyiz, daha önce terörden giremiyorduk. Artık oraya inançla gidebiliriz. Terör faaliyetlerinin sadece ülkeyi bölmek için değil, yer altı kaynaklarının kullanılmasına da engel olmak için yapıldığını görüyoruz. Cudi ve Gabar’da da yeni keşifler yapabiliriz. Dün şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın prestijiyle 2’nci kuyunun sondajına başladık. Oradan üretim haberleri gelebilir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin çok yumuşak olacağını söylüyorlar. Türkiye bunu denedi, hiçbir avantajı yok. Türkiye böyle bir sisteme sahip olduğu için son derece şanslı. Artık güçlü bir meclisimiz var. Güçlü bir lider, güçlü bir meclise layıktır.

“YERLİ GAZ GÜÇLENDİRİLDİ”

Günümüzde enerji, hava ve su kadar değerlidir. Son yıllarda her ilimize hızla doğalgaz getirdik. Güçsüz bir hayat yaşamak imkansızdır. 1986’da Rusya’dan gaz almaya başladık. Türk Akımı’nı yapmasaydık, Karadeniz’in altından Rusya’dan direkt gaz almasaydık sorun yaşayacaktık. Türkiye başladığı her projeyi zamanında bitirmiştir. Yerli gazımız arz güvenliğimizi güçlendirdi. Üretilebilecek fazla gazı da dış piyasaya satma imkanımız oldu. DSİ fiilen projeyi bitirdi. Şu anda su tutma işlemleri devam etmektedir. Sanırım 1-2 aya kadar deneme üretimi başlayabilir. Bu yıllardır üzerinde çalıştığımız projelerden biri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu